Oleje rafinowane kontra oleje zimnotłoczone – co tak naprawdę jemy? 0

Oleje tłoczone na zimno
Wysokiej jakości oleje tłoczone na zimno zawierają mnóstwo cennych składników. Temperatura ich tłoczenia nie może przekraczać 40 stopni C, ponieważ jeśli byłaby wyższa, wiele cennych kwasów tłuszczowych zostałoby rozłożonych.
Walory smakowe, kolor i konsystencja poszczególnych olei zimnotłoczonych różni się w zależności od tego, z jakich surowców zostały wytworzone. Niefiltrowane oleje są mętne i mogą posiadać naturalny osad, a nawet cząsteczki roślin, z których zostały wytłoczone. Takie oleje są niezwykle cenne – zawierają mnóstwo błonnika, składniki mineralne i witaminy, w szczególności rozpuszczalną w tłuszczach witaminę E.
Większość olei zimnotłoczonych powinno się również i spożywać na zimno – wysoka temperatura bowiem niszczy wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Niemniej jednak istnieją i takie zdrowe oleje, które można poddawać obróbce termicznej. Najzdrowszym olejem do smażenia jest olej kokosowy. Do przygotowania gorących dań można również wykorzystać olej rzepakowy nierafinowany.

Wytwarzanie olei tłoczonych na zimno
Proces wytwarzania zdrowych olei zimnotłoczonych jest znacznie prostszy niż skomplikowana produkcja olei rafinowanych. Proces tłoczenia polega na mechanicznym nacisku prasy na surowce w wyniku czego powstaje olej. Jest to najstarsza i najbardziej naturalna metoda pozyskiwania olei. Niemniej jednak niesie ze sobą większe koszty niż rafinacja, gdyż jest mniej wydajna. Do pozyskania litra oleju zimnotłoczonego potrzebna jest znacznie większa ilość nasion niż w przypadku oleju rafinowanego. Co więcej, roślinne surowce, z których wytwarza się naturalne oleje zimnotłoczone zostają poddawane procesowi tłoczenia tylko raz.

Oleje rafinowane
Atrakcyjna cena i długi termin przydatności to pierwsze i chyba jedyne zalety olejów rafinowanych. Co prawda oleje rafinowane są uniwersalne i ze względu na wysoką temperaturę dymienia nadają się do smażenia i pieczenia, jednak i wśród olei zimnotłoczonych można znaleźć produkty odpowiednie do obróbki termicznej. Oleje rafinowane mają słabo wyczuwalny smak i zapach, są za to bardzo klarowne. Proces rafinacji pozbawia je większości wartości odżywczych. Co jednak najważniejsze, za sprawą procesu rafinacji w wysokiej temperaturze, nienasycone kwasy tłuszczowe przekształcają się w szkodliwe tłuszcze.

Wytwarzanie olei rafinowanych
Proces rafinacji jest skomplikowany, wielostopniowy. W poszczególnych etapach oddziałuje się na olej i wytłoki wodą, chemikaliami i wysoką temperaturą. Oleje z nasion wydobywa się nie tylko za pomocą tłoczenia, ale również za sprawą ekstrakcji rozpuszczalnikiem. Następnie przy użyciu kwasów mineralnych i organicznych pozyskany olej zostaje odśluzowany. Po tym etapie przychodzi pora na odkwaszenie, bielenie oraz dezodoryzację, czyli odwadnianie.

Proces rafinacji pozwala z tej samej ilości surowca uzyskać znacznie większą ilość oleju, co przekłada się z kolei jego niższą cenę. Niemniej jednak warto wiedzieć, że taki olej pozbawiony jest większości wartościowych składników – witaminy E, beta karotenu, chlorofilu i wielu cennych pierwiastków, takich jak żelazo, wapń i magnez. Co więcej, działanie wysokich temperatur sprawia, że w takim oleju zamiast zdrowych kwasów tłuszczowych znajdziemy tłuszcze trans. Jeżeli mamy na uwadze dobro naszego organizmu, znacznie lepiej wyeliminować je z codziennego menu, a wkomponować w posiłki zdrowe oleje zimnotłoczone – np. olej lniany, olej kokosowy, olej z krokosza barwierskiego, olej z czarnuszki lub olej rzepakowy nierafinowany. Te wszystkie dobroczynne dla zdrowia oleje możecie kupić w naszym sklepie. Zapraszamy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl