Oleje w profilaktyce antynowotworowej 0

OLEJE W PROFILAKTYCE i LECZENIU NOWOTWORÓW

Bardzo długo bagatelizowano rolę diety w profilaktyce nowotworów. Jednak wyniki przeprowadzanych w różnych częściach świata badań wpłynęły na zmianę myślenia zarówno lekarzy jak i pacjentów. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że zwiększone spożycie tłuszczów z grupy pierwotnych Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) a w szczególności omega-3 może ograniczać ryzyko powstawania raka.
W diecie zapobiegającej zachorowaniu na tą groźną dla życia chorobę powinniśmy zredukować spożycie tłuszczów nasyconych oraz tłuszczu przetworzonego, rafinowanego – zastąpić je olejami roślinnymi tłoczonymi na zimno, pestkami, orzechami i tłuszczami pochodzącymi z ryb.
NNKT czyli omega-3 i omega-6, w pierwotnej formie znajdują się w szerokiej gamie olei roślinnych, ale tylko nierafinowanych, tłoczonych na zimno, nieoczyszczanych w 100 % naturalnych. NNKT znajdziemy w dużych ilościach m.in. w oleju lnianym, z lnianki, z krokosza, z wiesiołka, z czarnuszki, z rzepaku, konopnym, z pestek dyni, ze słonecznika. Przykładami olei w profilaktyce antynowotworowej mogą być:
Olej lniany
Badania kanadyjskiej profesor Lilian Thomson przeprowadzone w 2005 roku wykazały skuteczność spożywania siemienia lnianego oraz oleju z niego wytwarzanego w walce z rakiem. Także badania przeprowadzone w Toronto oraz w Karolinie Północnej udowodniły, że spożywanie oleju lnianego zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów, a w przypadku ich wystąpienia spowalnia ich rozwój.
Kwasy tłuszczowe omega-3 oraz hormony zawarte w roślinie mobilizują organizm w walce z chorobą.
Olej lniany jest także głównym składnikiem diety przeciwnowotworowej opracowanej przez siedmiokrotną kandydatkę do nagrody Noble – dr Johannę Budwig.
Olej z czarnuszki
Skuteczność oleju z czarnuszki w walce z rakiem wykazano w badaniach wielokrotnie. Pomaga on organizmowi w usuwaniu zniszczonych komórek bez uwalniania toksyn.
Olej czarnuszkowi jest także pomocny w radioterapii, łagodzi jej skutki uboczne w trakcie i po leczeniu.
Przeprowadzone w 2013 roku w Malezji badania wykazały skuteczność składnika oleju – thymoquinone w walce z rakiem piersi – hamuje mnożenie się komórek nowotworowych w długotrwałym leczeniu.
Olej z czarnuszki w połączeniu z miodem chroni przed stresem oksydacyjnym, reakcjami zapalnymi i powstawaniu nowotworów.
Olej rzepakowy
Naukowcy ustalili, że stosunek poziomu kwasu omega-6 do omega-3 w diecie nieprzekraczający 2/1 sprzyja walce z wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Dokładnie taki stosunek występuje w oleju rzepakowym. Ponadto jednonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju rzepakowym zawierają substancje chroniące przed utlenianiem (witamina E, polifenole) dzięki czemu są bardziej stabilne wobec niepożądanych zmian tlenowych (wolnych rodników). Olej rzepakowy zimnotłoczony jest jednym z produktów o najwyższej zawartości pierwotnych NNKT.

UWAGA!
Pamiętajmy, że właściwości zdrowotne zachowują tylko i wyłącznie oleje tłoczone na zimno, nierafinowane i nieprzetwarzane.
Takie produkty mogą Państwo nabyć w naszym sklepie internetowym:
http://formfood.pl/
A także w punktach sprzedaży stacjonarnej. O ich lokalizacji informujemy na bieżąco na naszym profilu na Facebooku:
https://www.facebook.com/Form-Food-610877232396943/?ref=ts&fref=ts

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl